Loterie liczbowe kiedyś i dziś – ciekawostki

11/10/2016
243 odsłon

Czy wiecie, że początki gier liczbowych w Polsce sięgają pierwszej połowy XVIII wieku? Mogłoby się wydawać, że lotto jest raczej domeną naszych czasów, ale jak pokazują źródła historyczne, nasi pradziadkowie też marzyli o szybkim wzbogaceniu się. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami Totolotka, czy zdarza Wam się zagrać tylko sporadycznie, w naszym dzisiejszym artykule znajdziecie mnóstwo ciekawostek na temat historii, a także przyszłości gier liczbowych u nas i na świecie. Życzymy przyjemnej lektury.

Lotto dawniej

Pierwsze wzmianki na temat loterii liczbowych nawiązują do obco brzmiącej nazwy „Lotto di Genova”. „Zabawa” polegała na poprawnym wytypowaniu 5 liczb z puli 90 do wyboru, natomiast losowania odbywały się wówczas 2 razy w ciągu miesiąca w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Losy tej loterii były dosyć burzliwe. Pierwotnie założono, że dochód ze sprzedaży kuponów zasili Skarb Państwa. Wkrótce jednak okazało się, że ówczesny król Polski oddał loterię Włochom z Kampanii Genueńskiej, jako formę zapłaty za bardzo wysokie pożyczki. Przypuszcza się, że na tym etapie powstała nazwa loterii „Lotto di Genova”. Musiały minąć kolejne lata, aby najbogatszy w tamtych czasach polski bankier wydzierżawił loterię i by stała się ona znowu „polskim lotto” (które przetrwało aż do 1939 roku!). W czasie obu wojen nikt raczej nie myślał o tym, by kupować kupony lotto, a zatem nic dziwnego, że popularność wszelkich loterii drastycznie zmalała.

Dopiero po II wojnie światowej wznowiono losowania. Dochody ze sprzedaży kuponów w dużej mierze przeznaczano wówczas na cele charytatywne, aby pomóc ofiarom wojny i aby przyczynić się do odbudowy wielu zniszczonych zabytków.

Rok 1956 był przełomowym w świecie polskich loterii z dwóch powodów. Po pierwsze, zaczęła się wówczas moda na tak zwane loterie regionalne, polegające na tym, że każdy większy region Polski miał swoje własne gry liczbowe. Dla przykładu, w Poznaniu i okolicach grano w „Koziołki”. Ponadto, w styczniu 1956 roku utworzono Totalizator Sportowy, a rok później odbyło się pierwsze losowanie Toto-lotka.

Lotto w XIX wieku

Jak łatwo policzyć, ulubiona do dzisiaj gra w Polsce liczy sobie już prawie 60 wiosen! Co ciekawe, format gry pozostał od początku taki sam, czyli losuje się 6 liczb z 49. Natomiast z biegiem lat zmieniała się nieco nazwa (dzisiaj mówimy już nie o Toto-lotku, a o Lotto) i zmieniała się częstotliwość losowań, co świadczy tylko i wyłącznie o rosnącym zainteresowaniu grami liczbowymi. Kiedyś w środę i sobotę mogliśmy zagrać w Lotto. Dzisiaj szansę na miliony mamy już trzy razy w tygodniu – w każdy wtorek, czwartek i w sobotę.

Ponadto, oferta gier liczbowych również jest o wiele bogatsza niż kiedyś i po wejściu do kolektury czeka nas nie lada decyzja do podjęcia – Lotto, Mini Lotto, Keno, Multi Multi, a może jeszcze coś innego?

Co ciekawe, w innych krajach Europy i świata jest bardzo podobnie. Jak widać, marzenia o wielkich milionach łączą ludzi różnych narodowości i pokoleń. Dosłownie i w przenośni, bowiem hitem ostatnich lat są nie tyle loterie państwowe, co międzynarodowe, w które można zagrać z kilku lub kilkunastu krajów. Przykładem takiej gry jest choćby EuroJackpot, które oferuje nagrody w wysokości nawet 90 milionów euro (czyli mniej więcej 390 milionów złotych). Kupony EuroJackpot zakupimy wyłącznie na terenie państw członkowskich, co oznacza, że w Polsce póki co nie można ich dostać. Nie ma się jednak co martwić, bo przyszła już do nas z zachodu moda na lotto przez Internet. Oznacza to, że korzystając z zaufanych stron, które oferują usługi online lotto, mamy możliwość zagrania zarówno w EuroJackpot, czy znane u nas Mini Lotto, albo Keno przez Internet.

A jakie są Wasze wspomnienia związane z loteriami liczbowymi? Udało Wam się trafić jakąś wysoką nagrodę? Typujecie zazwyczaj te same, ulubione liczby czy stawiacie na metodę chybił-trafił?

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień101 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień101 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.