Aquaplaning – jesienne zagrożenie dla kierowców

08/29/2016
92 odsłon

Jak co roku, eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają, że wraz ze zbliżającą się jesienią i zwiększonymi opadami deszczu kierowcy muszą szczególnie uważać na bardzo niebezpieczne zjawisko aquaplaningu. Czym on jest? Aquaplaning oznacza nagłą utratę przyczepności podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi formuje się „klin” z wody, który sprawia, że kierowca momentalnie traci kontrolę nad pojazdem.

Zwolnij

Aquaplaning stanowi jedno z największych zagrożeń na drodze. „Zwolnij” powinno być zatem mottem każdego kierowcy podróżującego w deszczu. Jeżeli opony stracą kontakt z nawierzchnią, samochód natychmiast przestanie być sterowny. Jak się jednak zachować, jeżeli już wpadniemy w poślizg? Kluczem do bezpieczeństwa jest przestrzeganie tej prostej instrukcji: nie hamuj ani nie przyśpieszaj gwałtownie. Może to tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego zdejmij nogę z gazu, wciśnij sprzęgło i trzymaj mocno kierownicę w kierunku, w którym jedziesz aż do momentu, gdy ponownie poczujesz nawierzchnię pod kołami.   

Photo 2

Zapobieganie aquaplaningowi

Wiedząc czym jest aquaplaning i jaki wpływ może on mieć na sterowność samochodu, kierowcy mogą nauczyć się mu przeciwdziałać. Należy pamiętać, że niebezpieczeństwa kryją się szczególnie w zagłębieniach drogi, koleinach i na szerokich drogach, z których woda wolniej spływa. Styl jazdy nieodpowiedni do warunków panujących na drodze oraz duża ilość wody na jezdni to jednak nie wszystkie czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Bardzo często wszystko sprowadza się do opon, bieżnika i dobrej przyczepności.

Zdążyć z wymianą opon

Zapewnienie sobie lepszej ochrony przed aquaplaningiem jest ważnym powodem, dla którego nie należy odkładać wymiany opon do mementu aż wysokość bieżnika zmniejszy się do minimum wymaganego przez prawo, czyli 1,6 mm. Eksperci od bezpieczeństwa radzą, aby głębokość bieżnika dnie była mniejsza niż 3,0 dla opon letnich i 4,0 milimetry dla opon zimowych. Zadaniem bieżnika na mokrej nawierzchni jest bowiem odprowadzanie wody spod opony. Zatem im płytszy bieżnik, tym większe ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.