Włodarczyk celuje w złoto

08/02/2016
131 odsłon

Anita Włodarczyk to bez wątpienia jedna z największych polskich nadziei medalowych w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro – młociarka celuje tym razem w złoty krążek.

Sukces polskiej reprezentacji w odbywających się na początku lipca w Amsterdamie Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce na pewno zaostrzył apetyty na medale w zbliżających się igrzyskach w Rio de Janeiro. To właśnie lekkoatletyka będzie najliczniej reprezentowaną przez Polaków dyscypliną – do Brazylii pojedzie aż 71 biało-czerwonych lekkoatletów.

Warto wspomnieć, że szanse wszystkich reprezentacji na medale wzrosły po ostatecznym wykluczeniu z igrzysk rosyjskich lekkoatletów. Rosjanie regularnie zajmowali miejsce w czołówce olimpijskich zawodów lekkoatletycznych. Polacy mogą być przed wyjazdem do Rio w dobrych humorach, bowiem z Amsterdamu wyjechali jako liderzy tabeli medalowej, zdobywając 6 złotych krążków, 5 srebrnych i 1 brązowy.

Jedną ze złotych medalistek była Anita Włodarczyk (Skra Warszawa), która w rzucie młotem osiągnęła dystans 78,14 m. Pochodząca z Rawicza młociarka, która 8 sierpnia skończy 31 lat, nie ukrywa, że w Brazylii nastawia się na walkę o złoto, a jej wysokie szanse na potwierdza prezentowana dotychczas forma oraz kompletne poświęcenie treningom przygotowawczym.

W ubiegłym roku, w ramach Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej, Włodarczyk swoim rzutem ustanowiła światowy rekord (81,08 m), zostając także pierwszą młociarką, która przekroczyła barierę 80 m. Jak dotąd jej wynik pozostaje niepobity, a jej najbliższa rywalka (Betty Heidler) cztery lata temu odnotowała rzut na odległość 79,42 m. Włodarczyk tego samego roku sięgnęła także po złoto w Mistrzostwach Świata w Pekinie (80,85 m), a ostatnio zwyciężyła także w zawodach w węgierskim Szekesfehervarze (78,10 m).

Jedna z najlepszych młociarek w historii ma na koncie srebrny medal z igrzysk olimpijskich w Londynie, nie ukrywając, że do Rio de Janeiro jedzie po złoto i nowy światowy rekord. Presja związana ze startem nie jest dla Włodarczyk problemem. – Cieszę się, że nie po raz pierwszy jadę w roli faworytki. Jeśli w poprzednich latach potrafiłam sobie poradzić z presją, to tym razem też jej nie odczuwam. Do każdych zawodów podchodzę tak samo zmotywowana. Jestem zajęta sama sobą.

– Wiadomo, że kibice i wiele innych osób domaga się ode mnie złotego medalu. Sport jest nieprzewidywalny, wszystko się może wydarzyć, chociaż na swój start patrzę optymistycznie – powiedziała Włodarczyk w rozmowie dla Przeglądu Sportowego– Mam nadzieję, że nie igrzyskach olimpijskich nie rzucę poniżej 78 metrów. Nie ukrywam też, że moim małym celem jest pobicie rekordu świata, a jeśli to się uda w Rio, to będzie świetnie – dodała.

Włodarczyk przewiduje, że wyzwanie mogą rzucić jej przede wszystkim zawodniczki z Chin, które już od maja prowadzą trening do igrzysk. Podobnie do Włodarczyk, sukcesu w Rio upatruje także Paweł Fajdek, złoty medalista w rzucie młotem z Amsterdamu (80,93 m). Fajdek leczy się obecnie w przeziębienia, jednak liczy na to, że nie odbije się to na jego formie w Rio. Poza Włodarczyk i Fajdkiem, złoty krążek w Amsterdamie zdobył także dyskobol Piotr Małachowski, tyczkarz Robert Sobera, biegacz Adam Kszczot (800 m) i biegaczka Angelika Cichocka (1500 m).

W kontekście rywalizacji w Rio, typy sportowe ekspertów oraz bet365 sugerują, że Polacy mogą przebić uzyskiwany w Londynie i Pekinie dorobek 10 medali. Jak dotąd dla biało-czerwonych pod tym względem najbardziej udana była olimpiada w Moskwie (1980), gdzie zdobyli łącznie 32 krążki. Inauguracja XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich odbędzie się 5 sierpnia, a rywalizacja trwać będzie do 21 sierpnia. Polskę reprezentować będzie łącznie 240 sportowców, a poza faworytami liczymy także na sukcesy i życiowe osiągnięcia wszystkich pozostałych kadrowiczów.

Możesz być zainteresowany

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda

25 czerwca 2017

Za nami Noc Świętojańska. Tłumy brzeżan zawitały 24 czerwca na Plac Drzewny, by bawić się do zmroku. Było zabawnie, smacznie…

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Skomentuj

Your email address will not be published.