Wizyta w ukraińskiej Horodence

08/31/2016
1 Udostępnień 36 odsłon

Temat wojny na wschodzie Ukrainy od dawna przestał pojawiać się w polskich mediach. U naszych wschodnich sąsiadów jest jednak wciąż żywy. Młodzi żołnierze wciąż wyruszają na front, a cześć z nich nigdy już z niego nie wraca. W ubiegłą środę (24 sierpnia) Ukraina świętowała 25 rocznicę niepodległości. Uroczystości odbywały się na terenie całego kraju, także w naszym partnerskim Powiecie Horodenka.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja z Powiatu Brzeskiego, na czele ze Starostą Maciejem Stefańskim. Podkreślał on podczas swojego przemówienia, że Ukraińcy i Polacy muszą pamiętać o trudnej historii łączącej te dwa narody. Przypominał o tym, co działo się na Wołyniu, zwracając jednak uwagę na to, że należy budować wspólną przyszłość opartą na wzajemnym zrozumieniu i współpracy.

Brzeską delegację przyjęto w Horodence bardzo gościnnie, z wielką życzliwością i wdzięcznością za to, że w trudnych chwilach – jak choćby podczas Euromajdanu – Ukraińcy mogli zawsze liczyć na Polaków, w tym również na wsparcie mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Wizyta u naszych wschodnich sąsiadów była również okazją do wymiany doświadczeń. Tamtejsze władze szczególnie mocno interesowały się reformą szkolnictwa oraz procesem integracji Polski z Unią Europejską. Ukraińcy podkreślali podczas rozmów, że zdają sobie sprawę z ogromu pracy, jaki czeka ich, nim staną się członkami UE, ale proces ten będzie dla nich łatwiejszy, bo za wzór obierają sobie Polskę. Obie strony zwróciły również uwagę na potrzebę organizowania międzynarodowych wymian wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.

Po raz kolejny okazało się, że z naszymi przyjaciółmi zza wschodniej granicy znacznie więcej nas łączy, niż dzieli. Odbywające się od wielu lat wspólne spotkania – zarówno te na Ukrainie, jak i te w Polsce, w Powiecie Brzeskim – zawsze przynoszą wiele dobrych pomysłów, które następnie wprowadzane są w życie. Najbliższą okazją do kolejnej wymiany doświadczeń będzie przyszłoroczne Święto Powiatu Brzeskiego, na które zaproszona została delegacja z Horodenki.

K.Ł.

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień100 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień100 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.