Tydzień Pracowni Orange – święto lokalnych społeczności

10/13/2016
59 odsłon

Już od 3 do 8 października kilkadziesiąt Pracowni Orange w całej Polsce weźmie udział w Tygodniu Pracowni Orange. Wszystko po to, by pokazać światu efekty codziennej pracy społeczności skupionych wokół tych multimedialnych świetlic. Zwieńczeniem tygodnia będzie międzypokoleniowa potańcówka dla wszystkich mieszkańców.

Pracownie Orange to multimedialne świetlice stworzone przez lokalne społeczności dzięki Fundacji Orange. To miejsca z otwartym dostępem do technologii i wiedzy, lokalne centra aktywności i kreatywności. Fundacja Orange nie tylko zapewnia Pracowniom wyposażenie, lecz także organizuje szkolenia, warsztaty, webinaria i animuje grywalizację, zachęcając do podejmowania kolejnych działań.

Osobom mieszkającym w dużych miastach czasem trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach ludzie mogą nie mieć np. dostępu do komputerów czy internetu. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu w projekt Pracownie Orange mogę przyczynić się do szerzenia technologii wśród osób z mniejszych miejscowości. Już na początku października spotkam się ze społecznością, która od kilku lat wykonuje tę wspaniałą pracę – mówi Anna Guzik, ambasadorka programu Pracownie Orange.

Celem inicjatywy Fundacji Orange jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni do wspólnych działań. Do tej pory w Polsce powstało już 77 Pracowni. Co więcej, to jeszcze nie koniec. Już w przyszłym roku można się spodziewać kolejnej edycji programu.

– Zakładając Pracownie Orange chcieliśmy, aby były to miejsca tworzone dla ludzi i przez ludzi. Nie zawiedliśmy się. Bardzo nas cieszy ogromne zaangażowanie mieszkańców w życie Pracowni – to właśnie ono sprawia, że wciąż chcemy robić więcej. Niebawem zorganizujemy kolejny nabór – mówi Małgorzata Kowalewska, koordynatorka programu.

Każda Pracownia na początku swojej działalności została wyposażona w komputery, konsolę do gier, telewizor LCD i meble, Fundacja Orange zapewnia też bezpłatny internet. Profil działalności świetlic jest różny i zależy przede wszystkim od osób zaangażowanych w jej życie.

– Pracownia Orange w naszej miejscowości stawia na działanie. Robimy wszystko, co sprawia nam przyjemność, jesteśmy otwarci na propozycje odwiedzających nas osób i dbamy o to, aby każdy – niezależnie od pokolenia – wyniósł z tego miejsca przyjemne wspomnienia. Naszą Pracownię odwiedza wiele osób, dlatego zakres naszych działań jest szeroki i ograniczony jedynie naszą wyobraźnią. To dla nas powód do radości, że możemy spędzać wspólnie swój wolny czas. Działamy na rzecz integracji mieszkańców, starając się jednocześnie ocalić od zapomnienia historię naszej gminy. Coraz więcej osób nas odwiedza i aktywnie uczestniczy w życiu naszej Pracowni – zapraszamy wszystkich! Miejsca starczy dla każdego – relacjonuje Ewelina Tomechna z Pracowni Orange w Kotorzu Wielkim, woj. opolskie.

Tydzień Pracowni Orange jest najlepszą okazją, by bliżej poznać ich działalność. Odwiedźcie świetlicę w Waszej okolicy, zobaczcie, czym się zajmuje. Kontakty do Liderów Pracowni znajdują się na stronie www.pracownieorange.pl.

Podczas Tygodnia Pracowni Orange w Brzegu zaplanowano realizację następujących przedsięwzięć:

Wtorek, 4.10.2016: Kreatywne Zajęcia Multimedialne dla seniorów- beneficjentów Dziennego Domu Pomocy w Brzegu. Interaktywne Warsztaty zostaną przeprowadzone w sposób odpowiadający na potrzeby samych uczestników oraz ich indywidualnych potrzeb i umiejętności cyfrowych. Każdy z uczestników, niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Środa, 5.10.2016: Zajęcia animacyjne pt. „Poznaj swoją Pracownię” dla podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 8 w Brzegu. Zajęcia mają na celu zachęcenie do korzystania z oferty Multimedialnej Świetlicy oraz poznanie (zarówno dzieci, jak i opiekunowie) jakimi zasobami dysponuje Pracownia.

Czwartek, 6.10.2016: Dzień Otwarty dla mieszkańców miasta Brzeg. Podczas Dnia Otwartego mieszkańcy otrzymają możliwość poznania Pracowni oraz skorzystania z jej zasobów. W tym dniu planuje się także organizację zajęć animacyjnych dla dzieci.

Piątek, 7.10.2016: Dzień Twórczości Plastycznej dla mieszkańców. Warsztaty plastyczne skierowane do wszystkich mieszkańców miasta niezależnie od wieku. Podczas zajęć wspólnie z uczestnikami stworzymy oficjalne zaproszenia na sobotni event w Pracowni oraz plakat promujący nasze działania. Do dyspozycji uczestników będą także materiały plastyczne pozwalające na stworzenie indywidualnych prac.

Sobota, 8.10.2016: Taneczny event dla mieszkańców miasta oraz odbiorców zajęć realizowanych podczas Tygodnia Pracowni. Wydarzenie będzie zwieńczeniem podjętych działań oraz zachęceniem mieszkańców do dalszego korzystania z zasobów Pracowni Orange.

Możesz być zainteresowany

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda

25 czerwca 2017

Za nami Noc Świętojańska. Tłumy brzeżan zawitały 24 czerwca na Plac Drzewny, by bawić się do zmroku. Było zabawnie, smacznie…

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Skomentuj

Your email address will not be published.