ZUS zmienia się także w sieci

09/02/2016
135 odsłon

Nowa strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nowoczesna, łatwa w obsłudze, czytelna i intuicyjna. Jest taka bo takie są oczekiwania klientów. Już od dziś można sprawdzić, jak zmienił się ZUS w internecie.

Trudno dzisiaj nie docenić siły jaką we współczesnym komunikowaniu się między ludźmi odgrywa internet. ZUS nie zostaje w tyle i zamierza dotrzymać kroku postępowi technologicznemu, a wręcz go kreować jeśli chodzi o  dostępność w sieci jako instytucja pożytku publicznego. W tym roku, przypada 25 lat od chwili uruchomienia pierwszego połączenia internetowego w Polsce i wysłania z kraju pierwszych e-maili do użytkowników za granicą. O tym jak skutecznie Zakład wykorzystuje informatyzację niech świadczy to, że witrynę www.zus.pl odwiedza miesięcznie około 900 tys. użytkowników – mówi Sebastian Szczurek – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Strona internetowa www.zus.pl to jedna z najbardziej popularnych witryn instytucji publicznych w kraju. Prawie milionowa rzesza odbiorców, którzy na portalu ZUS poszukują istotnych w codziennym życiu informacji, każe z niezwykłą dbałością podchodzić do elektronicznej dostępności informacji. A porównywalnie dużo informacji jak na stronie zus.pl nie znajdziemy praktycznie na żadnym innym portalu instytucji publicznej. Witryna ZUS zawiera aż 1500 różnego rodzaju podstron. Ostatni raz zmiany na zus.pl miały miejsce w 2012 r., przy okazji uruchomienia Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Był to jednak drobny lifting strony startowej, która od tamtego czasu nawiązuje swoim wyglądem do strony startowej e-urzędu ZUS, czyli pue.zus.pl. Oczekiwania klientów ZUS szły jednak dalej.

– Dochodziły do nas głosy użytkowników, że strona zus.pl była przeładowana treściami. To wynik natłoku informacji, o których chcieliśmy lojalnie komunikować klientom, a wynikających z bieżących zadań i dodatkowych obowiązków jakie ZUS przyjmował w ciągu ostatnich kilku lat. To spowodowało potrzebę zaprojektowania strony, która daje możliwość dotarcia do żądanych wiadomości za pomocą najkrótszej ścieżki, minimalnej liczby „kliknięć” – podkreśla Sebastian Szczurek.

Nowa witryna zus.pl, która na razie jest dostępna dla klientów ZUS pod adresem http://beta.zus.pl/, jest bardziej czytelna, intuicyjna i łatwa w obsłudze niż dotychczasowa strona. To, co się rzuca
w oczy przeciętnemu internaucie, to zmiana, a właściwie uproszczenie, nazewnictwa poszczególnych kategorii klientów ZUS. Teraz wszyscy bez problemu będą mogli przyporządkować się do konkretnej grupy.  Na nowej stronie zus.pl funkcjonują: świadczenia, firmy, pracujący i lekarze. W jednym miejscu klienci Zakładu znajdą wszystkie formularze, pogrupowane na kategorie spraw, takie jak emerytury, renty, zasiłki, formularze dla przedsiębiorców czy pracujących. Strona zawiera czytelną i bogatą ikonografikę, która pomoże odnaleźć się na niej wzrokowcom. Co ważne, nowa strona zus.pl łączy w sobie wszystkie występujące dotychczas odrębnie witryny: pue.zus.pl, mojaskladka.zus.pl czy mojaemerytura.zus.pl.

Nowy portal ZUS jest dostosowany do potrzeb użytkowników niedowidzących oraz niesłyszących. Strona powstawała pod czujnym okiem ekspertów ze stowarzyszenia „Integracja” i w zgodzie ze standardami WCAG 2.0. Cały czas trwają prace nad stopniowym upraszczaniem treści na stronie i dostosowywaniem ich do wskazanych standardów. Portal będzie jeszcze udoskonalany i rozbudowywany. W kolejnym etapie, który zakończy się na przełomie tego roku, zostanie udostępniona wersja na urządzenia mobilne, przebudowę przejdzie portal statystyczny oraz zakładka zamówień publicznych, pojawią się też: możliwość automatycznej rejestracji na szkolenia prowadzone przez ZUS oraz wersje obcojęzyczne portalu.

Z dwóch serwisów, starego www.zus.pl i nowego pod adresem http://beta.zus.pl, klienci Zakładu będą mogli korzystać jeszcze przez około 30 dni. To okres, który wszystkim zainteresowanym pozwoli na zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami i umożliwi stopniowe przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań. Następnie,  oficjalną witryną ZUS, z adresem www.zus.pl, zostanie nowa witryna, a adres beta.zus.pl przestanie być dostępny – informuje rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Możesz być zainteresowany

Noc Świętojańska widziana z lotu ptaka
Aktualności
1 udostępnień105 wyświetleń
Aktualności
1 udostępnień105 wyświetleń

Noc Świętojańska widziana z lotu ptaka

26 czerwca 2017

Zdjęcia dzięki uprzejmości Marka Halejaka z firmy AfterSky. www.aftersky.pl [importimagetest url='http://brzeg.pl/wp-content/uploads/2017/06/poprawione-0264.jpg'> [importimagetest url='http://brzeg.pl/wp-content/uploads/2017/06/poprawione-0265.jpg'> [importimagetest url='http://brzeg.pl/wp-content/uploads/2017/06/poprawione-0268.jpg'> [importimagetest url='http://brzeg.pl/wp-content/uploads/2017/06/poprawione-0274.jpg'> [importimagetest url='http://brzeg.pl/wp-content/uploads/2017/06/poprawione-0276.jpg'> [importimagetest…

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda
Aktualności
0 udostępnień164 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień164 wyświetleń

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda

25 czerwca 2017

Za nami Noc Świętojańska. Tłumy brzeżan zawitały 24 czerwca na Plac Drzewny, by bawić się do zmroku. Było zabawnie, smacznie…

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
1 udostępnień191 wyświetleń
Aktualności
1 udostępnień191 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Skomentuj

Your email address will not be published.