Tajemnica zamknięta w „kapsułach czasu”. Wciąż nie wiadomo, co kryją dwie blaszane puszki z wieży ratusza

09/15/2016
17 Udostępnień 74 odsłon

Nadal nie wiadomo, co zawierają blaszane puszki znalezione w zwieńczeniu kopuły miejskiego ratusza. Co prawda druga próba (26 lipca 2016 r.) wydobycia dwóch „kapsuł czasu” zakończyła się pomyślnie, jednak nie zdecydowano się na ich otworzenie. Poprzednio wyjęcie znaleziska uniemożliwił silny wiatr.

Pracownicy firmy prowadzącej remont dachu ratusza w asyście Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka zdjęli kopułę stanowiącą zwieńczenie hełmu wieży ratusza. Dotychczas wiadomo było, że zawiera ona dwie blaszane puszki, które zidentyfikowano jako „kapsuły czasu”. Tak określa się metalowe puszki umieszczane w budowlach przez osoby remontujące bądź będące właścicielami obiektów. Najczęściej takie blaszane tuby zwierają dokumenty pochodzące z czasów prowadzenia prac.

– W naszym przypadku na iglicy wieży była umieszczona także metalowa imitacja chorągwi zawierająca daty prowadzenia prac. Widnieje tam rok 1798, który jest tożsamy z datą umieszczona na jednej z „kapsuł czasu” – powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak tuż po wyjęciu puszek i dokładnym obejrzeniu znaleziska. – W szparach, jakie zawierają obie puszki widzimy zwitki gazet i dokumentów. Osobny dokument w postaci papierowego rulonu został znaleziony poza kapsułą. Być może zawartość kapsuły pochodzi właśnie z okresu, w którym prowadzona była konserwacja wieży pod koniec XVIII wieku. Niestety nie podejmujemy się otwierania „kapsuł”, ponieważ muszą to zrobić specjaliści. Obawiamy się bowiem uszkodzenia zawartości obu puszek.

Wcześniej pracownicy firmy remontującej dach ratusza, zdjęli kopułę razem z iglicą i przenieśli te elementy do sali Stropowej ratusza. Tam wyjęli z wnętrza kopuły dwie kapsuły. Zdjęto także wspomnianą chorągiew oraz maszt stanowiący iglicę.

Wszystkie rzeczy zdeponowano w ratuszu. Gmina chce je przekazać do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Kapsułami powinien zająć się nimi specjalista, dokonać ich otworzenia aby nie uszkodzić niczego, co jest wewnątrz. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekt pracy konserwatorów – dodał Jerzy Wrębiak.

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień142 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień185 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień101 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień101 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.