Zabytkowe perełki Brzegu pięknieją

09/15/2016
11 Udostępnień 88 odsłon

Aktualnie prace trwają m.in. przy ul. Dzierżonia w kamienicach o numerach 8, 10 i 12. Pracom konserwatorsko-budowlanym poddawane są odkryte podczas badań architektonicznych gotyckie elewacje zdobione portalami z profilowanych cegieł, dekoracjami malarskimi imitującymi okna (tzw. blendy). Uzupełniany jest gotycki wątek ceglany oraz wstawiane są elementy kamiennych obramień okien i otworów wejściowych. Wymieniona zostanie również stolarka okienna i drzwiowa.

– Część z tych elementów jest już widoczna. Prowadzone prace nie tylko uporządkują przestrzeń tego fragmentu miasta ale przede wszystkim uwypuklą niepowtarzalną estetykę budynków i ich walor architektoniczno-historyczny. Przywracając blask zaniedbanym kamienicom stworzymy na pewno miejsce, którego nie powstydziłoby się żadne historyczne miasto. Jestem przekonany, że remontowane kamienice przy ulicy Dzierżonia staną się magnesem przyciągającym turystów – mówi Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Burmistrz w środę 29 czerwca odwiedził plac budowy, a także przedstawił mediom stan zaawansowania prac. Chcemy bowiem, aby środki masowego przekazu poinformowały mieszkańców i turystów, iż jesienią w centrum pojawią się nowe miejsca związane ze średniowieczną historią miasta.

Przypomnijmy, że uruchomiony w tym roku program dotacji ze środków samorządowych na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiekcie zabytkowym wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków obejmuje 7 kamienic: w jednej zakłada się przygotowanie dokumentacji na remont (kamienica na rogu ul. Jabłkowej i Długiej – XIII wieczna najstarsza w mieście) oraz 6 kamienic, które są remontowane (w tym XV-to wieczne kamienice przy ul. Dzierżonia).

– Jednocześnie przygotowujemy się do remontu kapitalnego w bibliotece, czyli zabytkowym pałacyku, w którym działa obiekt użyteczności publicznej. Takich prac-jak mówią bibliotekarze-nie było tam od 50 lat. Obecnie trwa procedura przetargowa. Zakres prac jest ogromy i obejmuje prace konserwatorskie przy elewacjach i dachu oraz szeroki zakres prac remontowych we wnętrzu budynku – dodaje Burmistrz.

Kolejny pałacyk, który odzyska dawny blask, to Klub Wojskowy. Zarządcą jest brzeska jednostka wojskowa, a prace rozpoczną się lada dzień.

Możesz być zainteresowany

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień88 wyświetleń

Jedyna taka noc. Brzeskie smoki, wianki i inne cuda

25 czerwca 2017

Za nami Noc Świętojańska. Tłumy brzeżan zawitały 24 czerwca na Plac Drzewny, by bawić się do zmroku. Było zabawnie, smacznie…

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń
Aktualności
1 udostępnień164 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień208 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Skomentuj

Your email address will not be published.