Nadleśnictwo Brzeg – Partnerem ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu

06/25/2016
80 odsłon

Świat przyrody jest zapewne bardziej znany dorosłym niż dzieciom, ale czy dorośli byli zawsze dorośli ? Otóż nie, oni też kiedyś byli dziećmi i uczyli się  poznawać przyrodę. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy  1 c uczestniczyli w różnych formach poznawania, obserwowania i szanowania przyrody do których zaprosili klasy 1a, 1b i 2c.

Już we wrześniu uczniowie wzięli udział  w akcji „ Sprzątanie Świata”. Wspólne sprzątanie terenu wokół szkoły sprawiło dzieciom wiele frajdy i przyjemności ale też dało poczucie, że są współodpowiedzialni za wygląd otoczenia swojej szkoły.

W październiku z okazji Dnia Drzewa zaprosiliśmy do naszej szkoły pana leśniczego Marcina Podgórni, który opowiedział naszym pierwszakom wiele ciekawych wiadomości o drzewach. Podczas  naszego  spotkanie pan Marcin zaprezentował również  swoje umiejętności gry na rogu myśliwskim zwanym sygnałówką, ponieważ służy on leśnikom przede wszystkim do  odgrywania sygnałów w czasie polowania i tym samym zaprosił nas do odwiedzenia lasu w najbliższym czasie. Nasze spotkanie zakończyło się wspólnym sadzeniem drzewek na terenie szkoły przywiezionych przez naszego gościa . I tak  w październiku pojechaliśmy na wycieczkę do Leśnictwa Kurzenie- tam powitali nas pani leśniczy Magdalena Wincer i pan leśniczy Jarosław Gomółka. Podczas zajęć przyrodniczo- dydaktycznych dzieci rozpoznawały niektóre gatunki  drzew, podziwiały piękno i bogactwo środowiska leśnego, nabywały umiejętności opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, wnioskowały na temat skutków negatywnych działań człowieka wobec środowiska. Po zajęciach przyszedł czas również na zabawę. Pan leśniczy zaproponował, aby dzieci nazbierały to co leży na ziemi  i ułożyły z darów jesieni różnorodne kompozycje. Zabawa była przednia, dzieci biegały i zbierały liście, patyki, szyszki… i układały z nich: leśne zwierzęta, ptaki i inne wytwory ich wyobraźni.

W listopadzie znów gościła w szkole pani leśniczy Magdalena Wincer, którą zaprosiliśmy z okazji Dnia Bajki, aby przeczytała dzieciom wybrany rozdział z książki pt. „ Kubuś Puchatek”, a jak wiemy większość przygód Kubusia Puchatka rozgrywa się w lesie i znów uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości  o środowisku przyrodniczym. W następnych miesiącach poznawaliśmy przyrodę i ekologię na lekcjach, m. in. rozmawialiśmy o segregacji odpadów i surowców wtórnych, o dokarmianiu zwierząt i ptaków zimą,  założyliśmy hodowlę roślin w klasie i uczyliśmy się co jest potrzebne do wzrostu roślin i jak je pielęgnować. Aż nadszedł miesiąc marzec, a z nim wyczekiwany Pierwszy Dzień Wiosny, który  powitaliśmy z ogromną radością. W tym miesiącu obchodziliśmy również  Dzień Wody głównym celem  było tu uświadomienie dzieciom  jak cenna jest czysta, nieskażona woda. Natomiast w miesiącu kwietniu obchodziliśmy Dzień Ziemi, tu uczyliśmy naszych małych przyrodników , jak kruchy jest ekosystem planety ludzi i dlaczego należy o naszą planetę dbać. Na ostatniej wycieczce w tym roku szkolnym byliśmy  w Gospodarstwie Agroturystycznym Państwa Z. i M. Lipińskich w Przysieczy. Tam mieliśmy okazję obserwować przyrodę i poznawać zwierzęta leśne i domowe. Kontakt z zwierzętami, obserwacja środowiska wiejskiego to znowu była możliwość zdobycia nowych wiadomości i doświadczeń, tym razem  związanych z życiem na wsi.

   Puentą zdobywania wiadomości i udział w różnych przedsięwzięciach związanych z przyrodą i ekologią przez uczniów  klasy 1c było przygotowanie przedstawienia słowno- muzycznego pt. „ Leśna szkoła” oraz zdobycie tytułu PRZYJACIELA PRZYRODY .

Scenariusz przedstawienia opowiada o niegrzecznym i niewłaściwym  zachowaniu dzieci podczas wycieczki do lasu, jednak  bardzo szybko reagują na to zwierzęta i nie pozwalają na zaśmiecenie lasu , tłumacząc  dzieciom , że las to jest ich dom. Dzieci szybko zmieniają swoje zachowanie  ucząc się od zwierząt  jak należy mądrze i rozsądnie zachowywać się w lesie. Wspólnie dochodzą do porozumienia i śpiewają piosenkę:

… Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona
Wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
Więc musi być bardzo zadbany…

   Przez cały rok szkolny współpraca z Nadleśnictwem Brzeg rozwijała się bardzo owocnie, gościliśmy w progach naszej szkoły leśników, którzy z całą życzliwością przekazywali uczniom swoją wiedzę i doświadczenie, o tym, że przyroda pełni ważną rolę w życiu człowieka. Natomiast my gościliśmy w Nadleśnictwie Brzeg, w czwartek 09 czerwca z przedstawieniem pt. „ Leśna szkoła”. W ten sposób uczniowie klasy 1 c PSP nr 8, która mieści się w ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu, w imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i całej społeczności szkolnej chcieli serdecznie podziękować pracownikom Nadleśnictwa Brzeg, a w szczególności Nadleśniczemu Panu Pawłowi Baka i zastępcy Nadleśniczego Panu Bartłomiejowi Kastelikowi  za umożliwienie spotkań z leśnikami na terenie naszej szkoły jak i udostępnianie terenów leśnych na lekcje przyrodniczo – dydaktyczne dla dzieci. Jest nam bardzo miło, że nasza współpraca rozwija się i liczymy na dalszą kontynuację. Tego rodzaju kontakty z przyrodą sprzyjają kształtowaniu szacunku do niej, kształtują postawy proekologiczne oraz uczą właściwego zachowania w środowisku przyrodniczym.

„Gdzie jeden kwiat
Znów zakwitnąć zdoła
Tam pewnego dnia
Wyrośnie kwiatów tysiące”

Aleksandra Krężel

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.