Nasi na V Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych

12/04/2016
100 odsłon

W dniu 19.11.2016 r. w Katowicach odbył się  etap regionalny V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, na którym Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu reprezentowali: Klaudia Drozd (kl. II A) i Damian Andruchowicz  i  Michał Kątnik (kl. II B).

Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Udział w Turnieju może wziąć młodzież ze szkół gimnazjalnych, licealnych, techników i zasadniczych szkół zawodowych. Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem i rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach:

  • największa moc,
  • obroty przy obciążonym wale maszyny,
  • moment obrotowy przy zatrzymanym wale maszyny.

Turniej podzielony jest na dwa etapy: eliminacje regionalne i finał. W finale przewidziano start 50 drużyn (25 z kategorii gimnazja i 25 w kategorii szkoły ponadgimnazjalne). Prawo startu w finale wywalczą zwycięzcy eliminacji regionalnych (brana jest pod uwagę klasyfikacja generalna) – 12 miejsc, po 6 z każdej kategorii wiekowej. Pozostałe 38 miejsc zostanie przyznane kolejnym drużynom w klasyfikacjach generalnych eliminacji regionalnych w zależności od liczby drużyn startujących w poszczególnych eliminacjach.

W Katowicach startowały 44 drużyny z gimnazjów. Nasi uczniowie w klasyfikacji generalnej zajęli: 18 miejsce (Klaudia) i 35 miejsce (Damian i Michał), ale w kategorii największa moc, wiatrak Klaudii zajął 10 miejsce.

Z Turnieju uczestnicy przywieźli dyplomy i mocne postanowienie zbudowania modeli wiatraków, które w przyszłym roku osiągną lepsze wyniki.

Nauczyciel PG1
mgr Marzena Sławska

Możesz być zainteresowany

Brzeżanin Kamil Karbowiak z brązowym medalem Mistrzostw Polski
Aktualności
0 udostępnień466 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień466 wyświetleń

Brzeżanin Kamil Karbowiak z brązowym medalem Mistrzostw Polski

3 lipca 2017

Reprezentujący Kotwicę Brzeg Kamil Karbowiak jako trzeci przekroczył linię mety w biegu na 5000 m podczas Mistrzostw Polski U23. Zawody…

Aktualności
5 udostępnień651 wyświetleń

Amatorskie Przeprawowe Mistrzostwa Polski Off-Road w ten weekend w Brzegu!

3 lipca 2017

Wielka gratka dla miłośników jazdy ekstremalnej szykuje się już w ten weekend. Na starcie Amatorskich Przeprawowych Mistrzostw Polski Off-Road zamelduje…

Magia Tanga w brzeskim ratuszu
Aktualności
0 udostępnień511 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień511 wyświetleń

Magia Tanga w brzeskim ratuszu

2 lipca 2017

W sobotni wieczór tj. 2 lipca w sali stropowej brzeskiego ratusza mieszkańcy miasta mieli przyjemność podziwiać taneczne wyczyny uczestników Festiwalu…

Skomentuj

Your email address will not be published.