Rekreacja, sport i zdrowie. Kontynuacja szkoleń i akcji Warsztatów Terapii Zajęciowej

10/08/2016
111 odsłon

16.09.2016r. od rana na terenie Mariny Brzeg ponad 100 osób bawiło się przy dźwiękach muzyki, której oprawą zajął się Pan Dawid Krzewiński. Pogoda bardzo nam dopisała, a teren Mariny idealnie nadawał się na realizację zadanie współfinansowanego przez Burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka. Cel który zrealizowaliśmy to propagowanie zdrowego stylu życia i zagospodarowanie czynnie czasu, dodatkowym aspektem naszych działań jest integracja różnych środowisk. W 3 odsłonie rywalizowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Brzegu, uczniowie ZSS oraz WTZ Brzeg. Po przybyciu drużyny musiały odebrać z informacji u Pani Violetty Szreder – Hejman karty oceny, które były dowodem zdobytych pkt i podstawą do przyznania miejsc.

Zmagania o różnej tematyce miały miejsce na 8 punktach. Kolejność realizacji punktów była dowolna. Uczestnicy musieli wykazać się: wiedzą, sprawnością, sprytem i siłą. Opiekunowie drużyn otrzymali karty zgłoszeniowe z hasłami zadań, dopiero na miejscu odkryliśmy tajemnice. 8 zaszyfrowanych informacji okazały się przyczyną dobrej zabawy, rywalizacji i pozyskania nowej wiedzy. Przekonajcie się sami:

Punkt – „ ekstremalna pierwsza pomoc”. Na punkcie dowodził Pan Andrzej Wojnarowski, któremu serdecznie dziękujemy za to, że zawsze możemy na Pana liczyć. Drużyny musiały tutaj wykazać się wiedzą oraz szybkim, zdecydowanym działaniem. Pan Andrzej przygotował bardzo realistycznie symulację wypadku z otwartym złamaniem z raną pełną krwi. Pozorantka była bardzo dzielna i wyśmienicie odgrywała swoją rolę. Brawa dla Eli, uczestniczki WTZ Brzeg. Ocena była trudna, gdyż poziom wiedzy naszej młodzieży jest wysoki. Bardzo nas to cieszy.

Punkt – „ wody się nie boję ”. Na tym punkcie kapitanem został Dyrektor MOSiR Brzeg Pan Krzysztof Kulwicki. Zadanie polegało na pokonaniu kajakiem wyznaczonej trasy. Drużyna wytypowała 4 przedstawicieli. Po rozegraniu małej sztafety uczestnicy aby zdobyć dodatkowe punkty musieli wykonać rzut do celu kołem ratunkowym. Okazało się to nie lada wyzwaniem. Na szczęście Pan Adam Pięch nie musiał wskakiwać do wody. Nad przebiegiem konkurencji czuwała Pani Edyta Kozłowska, mierząc czas i oceniając poprawność wykonania. Nieocenione wsparcie na tym punkcie otrzymaliśmy od Pana Michała Kubiaka. Dziękujemy za pomoc i asekurację przy kajakach.

Punkt – „ rzut poduszką na odległość”. To zadanie wydawałoby się proste, ale dziwnym zbiegiem okoliczności tylko w tym miejscu, tylko w trakcie rzutu poduszką zaczynał wiać wiatr. Może to sprawka Pani Agnieszki Krzewińskiej, która była odpowiedzialna za prawidłowy przebieg konkurencji. Tego się nie dowiemy, jedno jest pewne u Pani Agnieszki było dużo śmiechu i pozytywnej energii. Poduszka wypełniona ścinkami papieru niby nic, a jednak trudno było daleko rzucić. Dziękujemy Grażynce i Ali – uczestniczkom WTZ Brzeg, za pomoc na punkcie.

Punkt – „strongman”, dziś można powiedzieć „strongman i strongwoman”, gdyż kobitki radziły sobie wyśmienicie. Zadanie nad którym czuwała Pani Justyna Wasiel, polegało na przerzucaniu opony od traktora po linii prostej na czas. Dystans 25m. konkurencja bardzo spodobała się uczestnikom, a nawet zgłaszali, że za krótki dystans. Obiecujemy, że w przyszłym roku będzie bardziej ekstremalnie.

Punkt – „Brzeg Moje miasto”. Na tym punkcie nie było łatwo, wiedza o Brzegu z zakresu kultury, historii, sportu i turystyki. 10 pytań wprawiało momentami w zakłopotanie samych opiekunów. Pan Michał Kasprzak srogo oceniał zawodników, choć naprowadzał, podpowiadał to nie zawsze z sukcesem. Oto parę pytań:
1. Wymień przynajmniej 3 festiwale organizowane w Brzegu.
2. Kiedy miała miejsce lokacja Brzegu.
3. Podaj właściwą nazwę dla „Pomnika hydraulików”.
Łatwe? Trudne? na naszej stronie internetowej dostępny jest cały Quiz – wejdź i sprawdź się sam www.wtz-bssm-brzeg.pl

Punkt – „ jestem zdrowy, nie używam, wiem co dobre”, na tym punkcie było ciężko. Trzeba było wykazać się siłą i wytrzymałością. Nasza wolontariuszka Anna Masajada czuwała nad przebiegiem konkurencji. Cel: przejechanie w jak najkrótszym czasie dystansu 4 km na rowerze stacjonarnym. Mogła zrobić to jedna osoba, a mogła całą drużyna zmieniając się w dowolnej chwili.
Punkt – „ co mi w duszy gra” – muzyka łączy pokolenia. Właśnie dlatego wybraliśmy stare przeboje, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o pięknych polskich piosenkach. Zadanie nad którym czuwała Pani Dorota Żerebecka polegało na dopasowaniu tytułu utworu do jego wykonawcy. Na tym punkcie słychać było nucenie, śpiewanie i rymowanie, każdy sposób był dobry na przypomnienie sobie utworu. Brawo dla wszystkich, choć tutaj na twarzach opiekunów widać było wzruszenie. A wy pamiętacie utwory Filipinek, Ireny Santor lub Kobranocki?
Punkt – „dam radę”. Strażacy z OSP Łosiów z Panem Naczelnikiem Tomaszem Zdebik stwierdzili jednogłośnie, że daliście rady. Zadanie trudne, techniczne, sprawnościowe, a jednak wykonane bezbłędnie. Tutaj liczyła się precyzja i czas. Zadanie polegało na ubraniu się w kompletny nomex czyli ubiór bojowy strażaka, dodatkowo pokonać slalom z wężem strażackim i zapiąć go do prądownicy.

Wykorzystaliśmy najciekawszą formę spędzania aktywnie czasu. Zabawy ruchowe, sprawnościowe, wykorzystanie wiedzy i nabycie nowej, rywalizacja i zasady fair play. Wszytko dobrze zaplanowane przyczyniło się do wszechstronnego rozwoju i aktywności.

Impreza trwała od godziny 9.00 do godziny 13.30, w trakcie były przerwy na poczęstunek i regenerację. Dodatkową atrakcją dnia nad którą czuwał Pan Andrzej Podgórski był rejs po Odrze dla każdej drużyny oraz krótka przejażdżka z dyrektorem MOSiR motorówką. Jestem przekonana, że dzięki takim imprezom Marina Brzeg żyje. Każda drużyna otrzymała nagrodę i dyplom. Słodkim poczęstunkiem podziękowaliśmy opiekunom za to, że chcieli razem z nami spędzić ten dzień. Chyba było warto? Z nami zawsze jest wesoło.

Zajęte miejsca przez placówki:
IV – ZSE Brzeg
III – ZSZ Brzeg
II – ZSB Brzeg
I miejsce ex aequo : II LO Brzeg, ZSS Brzeg oraz WTZ Brzeg

Postaramy się realizować podobne zadania w kolejnych latach, gdyż widząc uśmiechnięte i zadowolone twarze uczestników zadania wiemy, że warto. Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM z Prezesem Robertem Hejman jest otwarte na współpracę i stawie przed sobą co raz to nowsze wyzwania. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dyrektorzy brzeskich szkół: II LO, ZSE, ZSB, ZSZ, ZSS – możecie być dumni z nauczycieli i waszych reprezentantów. Ja osobiście jestem bardzo dumna z naszej reprezentacji z uczestników WTZ Brzeg: Grażynka, Łukasz, Małgosia, Justyna, Mariusz, Janusz Daniel, Krzysztof, z Panem Jerzym Andruszko na czele.

Możesz być zainteresowany

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień115 wyświetleń

Uroczyste zakończenie roku w PSP nr 1

23 czerwca 2017

23 czerwca o godzinie 9.00 uczniowie PSP nr 1 z uśmiechem na twarzy pożegnali rok szkolny 2016/2017. Uroczystość zaszczycił również…

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień157 wyświetleń

Orły 2017. Pożegnanie trzecich klas Publicznego Gimnazjum nr 3

23 czerwca 2017

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…” Tymi słowami…

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń
Aktualności
0 udostępnień96 wyświetleń

Szkolenie z zakresu zmian legislacyjnych organizowane przez PWiK

22 czerwca 2017

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji było organizatorem szkolenia z zakresu zmian w prawie wodnym, jakie wchodzą w życie już od…

Skomentuj

Your email address will not be published.